bezlepkové,  do 30 minut hotovo,  léto,  recepty,  sladké

Levandulová pěna

 

Další recept z levandule:) Já ji mám tolik ráda, tak ji chci využít na maximum. Jak v kuchyni, tak k dekoraci zahrady i domu. Pokud se o levanduli dobře staráte a při sebemenším náznaku odkvétání ji ostříháte, tak vám během sezóny pokvete znovu. Co se týče receptu, není příliš sladký, pro naši rodinu akorát. Dětem nedávám cukr a šlehačku vůbec. Mají tak pouze tvaroh s levandulovou příchutí a spoustu ovoce:)


Ingredience

– 6 porcí –


2 měkké polotučné tvarohy
250 ml smetany ke šlehání
125 g mascarpone
1 vanilkový cukr (případně levandulový cukr – viz tip)
1/2 vanilkového lusku
2 lžičky čerstvých levandulových květů
šťáva z 1/2 limetky
1 lžíce třtinového cukru
ovoce dle sezóny, doporučuji kyselejší (ostružiny, rybíz, višně, borůvky…)


Postup


Nejprve si připravíme levandulový rozvar. Levandulové květy nasekáme na drobno. Na pánvi smícháme limetkovou šťávu, třtinový cukr, 3 lžíce vody a levanduli. Na mírném plameni necháme probublávat cca 5 minut, dokud tekutina nezhoustne a nevznikne konzistence sirupu. Poté pánev odstavíme a necháme vychladnout. Ušleháme si smetanu s vanilkovým cukrem, postupně po lžících přimícháváme tvaroh a mascarpone, aby zůstal dezert co nejvíce našlehaný. Nakonec přimícháme semínka z vanilkového lusku a vychladlý levandulový rozvar. Naplníme do skleniček, prokládáme ovocem a nazdobíme levandulí obalenou v cukru. Necháme alespoň hodinu vychladnout v lednici.


Tip

A aby té levandule nebylo málo, místo vanilkového cukru můžete použít cukr levandulový. Velmi jednoduše si ho vyrobíte doma. Cukr krystal smícháte s několika celými květy dokonale suché levandule, uzavřete do vzduchotěsné sklenice a necháte odpočívat alespoň týden na suchém místě. V průběhu týdne můžete několikrát promíchat. Čím déle levanduli necháte, tím výraznější bude mít cukr chuť.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *