Recenze


Profesionální techniky focení jídla


Mojí vášní je jídlo. Vaření mě provází téměř celý život, ale mojí novou, troufnu si říct, větší vášní se v poslední době stalo právě focení jídla. Řeknu vám, že je to těžká disciplína. Aspoň pro mě:) Ale neustále se snažím zlepšovat, brouzdám po internetu a hledám informace, jak dokonale fotit jídlo a samozřejmě pak nabité informace aplikuji do praxe. Vše je ale časově náročné, takže to nejde tak rychle, jak bych si představovala.
Dostala jsem příležitost vyzkoušet nový online kurz profesionální techniky focení jídla na Master Class od Tipy jak fotit. Přidávám odkaz na výukové kurzy. Tento online kurz obsahuje 144 minut informací v 23 kratších kapitolách. Celým kurzem vás provede Filip Obr, profesionální fotograf, který pracoval na fotografiích pro restauraci Alcron, která byla oceněna Mischelinskou hvězdou. Dále spolupracoval s restaurací Next Door Zdeňka Pohlreicha a v neposlední řadě také pro hotely Hilton. Vše vysvětluje velmi přirozeně a především souběžně ukazuje v praxi.

Kurz je rozdělen na dvě části. Technickou a praktickou. V technické části se dozvíte například jak si vybrat vybavení k fotografování jídla, jaké světlo je nejvhodnější nebo z jakého úhlu jídlo fotit. Také se ale dozvíte, jak si vyrobit podkladovou desku, která bude vypadat přirozeně a bude téměř zadarmo. Já se konečně dozvěděla, proč je tak oblíbené focení se starými příbory, starým nádobím a dřevěnými deskami. Přesně takhle fotím, tento styl jsem si zamilovala, ale vlastně jsem nevěděla proč:)
Druhá část kurzu je zaměřená na praktickou část. Fotograf spolupracuje s šéfkuchařem hotelu Hilton Franco Luisem a názorně ukazují, jak jídlo bude nejlépe vypadat nejen na talíři. Fotograf například ukazuje techniky dynamické fotografie, tedy jak zaznamenat pohyb na fotografii a tím jí dodat život. Mně osobně se tento druh focení velmi líbí a také se ho snažím často zachytit. Většinou ale nemám fotografii dokonale ostrou a např. cukr mám trochu rozmazaný. No a teď už vím, co zlepšit a můžu vyzkoušet v praxi:) Dozvíte se také jak docílit mystické atmosféry, nebo vám prozradí utajovaný způsob focení hamburgerů. V obou částech fotograf radí, jak přesně nastavit clonové číslo, čas závěrky a ISO na fotoaparátu.

Kurz byl jasný a výstižný.  Ucelený soubor informací v českém jazyce a navíc online, je pro mě ta nejlepší volba. Mohla jsem si danou kapitolu pustit a zároveň zkoušet techniku doma. Opakovat, kolikrát jsem potřebovala a to především v klidu. Nic mě nerušilo a neodvádělo pozornost. Po absolvování kurzu jsem si na seznam přání napsala pár věcí, které NUTNĚ:) potřebuji a s kterými (doufám) fotografie povýším zase o kus dál. Kurz je vhodný jak pro nadšence, kteří si o fotografování jídla už něco studovali a něco nafotili, stejně tak pro úplné začátečníky.

S kurzem jsem byla opravdu spokojená, jediné, co mě chybělo, byla postprodukce fotografií, protože u jídla je vždy alespoň malá úprava potřeba. Někteří uznávaní food fotografové dokonce tvrdí, že je to polovina úspěchu. Sama v tom ještě tápu a potřebovala bych nasměrovat. Určitě by nebylo na škodu pokračování tohoto online kurzu se zaměřením právě na postprodukci.